Новини

Як створюють ювелірні вироби на заводах

Мабуть, ювелірне мистецтво найзагадковіше серед поширених і однозначно потребує найбільше часу з моменту розробки ескізу до появи остаточного виробу, враховуючи розмір готового виробу. Навіть сьогодні, в часи високих технологій, все відбувається далеко не дуже швидко. Точкою відліку незмінно виступає художній задум, а виношуватися він може місяцями.

Основні етапи до створення воскової моделі

Уявімо, що ескіз створений і можна його матеріалізувати. В заводських умовах сьогодні це здійснюється, як правило, на 3D-принтерах. Якщо з простою моделлю пристрій може впоратися за кілька годин, то складні, химерні, візерункові, як прототип представленої нижче брошки, можуть завантажити машину роботою на кілька діб.

Для ювеліра, який створює поштучні вироби, 3D-принтер необов'язковий – він відразу втілює ідеї за допомогою благородних металів і каміння. Він, як живописець, всі штрихи визначає сам, тільки реалізує їх зовсім іншими способами: куванням, паянням, згинанням... Перш ніж з'явиться шедевр, може пройти і півроку, і рік. На заводі за цей час буде випущена вже не одна партія. Однак до першої партії часто проходить місяць-другий з моменту включення 3D-принтера.

Поширені 3D-принтери, які одночасно працюють з металом. Але зазвичай перший прототип є пластиковим, а для того щоб створити гумову прес-форму, потрібен латунний або срібний. Далі з будь-якого металу створюється близнюк надрукованого на 3D-принтері, він з усіх боків обкладається сирою гумою, і цей кубик вулканізується – запікається при температурі близько 180°C приблизно півгодини.

Далі затверділу гуму потрібно правильно розрізати, розкрити. Після виймання прототипу виходить прес-форма, або матриця, яка в майбутньому може служити роками для створення ювелірних виробів. Втім, в залежності від складності, термін її придатності може скласти і кілька тижнів, але створити таку ж, з огляду на наявність металевого прототипу, вже набагато легше.

Прес-форма дозволяє робити воскові моделі, можна сказати, копії ювелірних прикрас. На цьому етапі працює під тиском восковий інжектор, який висмоктує з прес-форми повітря, а потім наливає в неї віск. Це тільки середина шляху, хоча вже зроблено дуже багато: друк на 3D-принтері, створення металевого прототипу, виготовлення прес-форми і нарешті створення воскової моделі. З нею можна працювати по-різному. Зупинимося на двох найпоширеніших способах.

Лиття, або «ялинка»

Підприємства зазвичай створюють далеко не одну модель прикраси, і каталог інтернет-магазину «Срібний Вік» яскраве тому підтвердження. Щоб одночасно виготовляти велику кількість моделей, беруть декілька воскових копій і припаюють їх до воскового стрижня. Утворення нагадує ошатне дерево, тому в професійному середовищі цей предмет називається ялинкою. Ця ялинка використовується зазвичай не дуже довго: незабаром її поміщують в ємність, опоку, і повністю заливають гіпсом. Більше її побачити не вийде, зате її місце займе створена з благородного матеріалу.

Як це відбувається? Ємність з гіпсом відправляється в піч, де знаходиться близько 16 годин. Віск витоплюється, випаровується, а в отриманий простір заливається дорогоцінний метал. Щоб він проник в усі отвори, застосовується відцентрова сила, спеціальна центрифуга. Вийнявши опоку з печі, їй дають охолонути, а потім розбивають, акуратно знімають гіпс за допомогою водного струменя. І ось місце воскової ялинки зайняла металева з безліччю гілок, які закінчуються заготовками, основами майбутніх каблучок, сережок, підвісок та інших прикрас.

Цікаво, що якщо мова йде про каміння, воно може бути вставлене ще в воскову ялинку, а потім під впливом високої температури вплавлюється в металеву. Такий спосіб гарантує не тільки прискорення виробничого процесу, а й міцність з'єднання. Опоки з камінням усередині остуджують обережніше, оскільки мінерали можуть розтріскатися. А далі, незалежно від того, з камінням ялинка чи без, ювелірні вироби зрізаються з неї і поліруються. Цікаво, що для останнього може використовуватися шкаралупа волоського горіха. Як бачимо, ювелірне мистецтво наповнене різними знахідками, і все сказане - лише мала їхня частина.

Гальванопластика – «електричні» ювелірні вироби

Лиття, мабуть, найпопулярніший метод виготовлення ювелірних виробів. Його можна назвати базовим. Гальванопластика цікава як прогресивна технологія. Ялинка теж є, тільки суть в тому, що відбувається електричне осадження металу на ній, що відрізняється практично досконалим копіюванням моделі. Для цього віск зазвичай покривається графітом, оскільки він є провідником електричного струму.

Воскова ялинка підключається до «мінуса» і поміщується в хімічний розчин, який містить позитивно заряджені атоми металевого сплаву. З протилежного боку встановлений «плюс». Коли підключено харчування, модель привертає атоми металу, вони поступово накопичуються, і виходить оболонка. Коли ця шкаралупа досить товста, в ній просверлюють крихітний отвір, щоб за допомогою нагрівання дати витекти воску. В результаті виходять міцні порожнисті і легкі ювелірні вироби. Тому гальванопластика активно використовується для створення великих предметів, наприклад, яскравих сережок і підвісок, які сьогодні в моді.

Залиште свої дані, ми зв'яжемося з вами найближчим часом

Каталог
Особистий кабінет
Shopping cart
Магазини
Передзвонити